Dlaczego warto porzucić plastik? Jednorazowe naczynia z otrąb

Z każdym dniem coraz więcej osób uświadamia sobie, jak dużym problemem dla ludzkości jest plastik – to dobrze! Pora zacząć szukać dla niego alternatyw i skutecznie pozbyć się go ze sklepów (w możliwie największym stopniu). Czy to oznacza, że wiele produktów po prostu zniknie i nikt nie będzie miał do nich dostępu? Oczywiście, że nie! Już powstają zamienniki, które w przyszłości skutecznie zastąpią plastik.

Powody, dla których powinieneś zrezygnować z plastiku


Można by wymieniać je godzinami, w końcu jest ich naprawdę dużo! Jednak najlepiej, jeśli na początku zwrócisz uwagę na te najważniejsze i zdecydowanie najkorzystniejsze. Po pierwsze – ograniczenie śmieci dostających się do naszego środowiska. To bardzo ważne, właśnie dzięki temu można spowolnić proces niszczenia się naszej planety, który z każdym rokiem staje się coraz szybszy i bardziej gwałtowny. Można zapobiec temu w prosty sposób, wystarczy odpowiednio szybko wprowadzić właściwe zmiany. Nie trzeba od razu zmieniać całego stylu swojego życia (choć na pewno mogłoby to mieć pozytywny wpływ na środowisko), wystarczy zrezygnować z paru nawyków i zamienić je innymi.

Co możesz zrobić? 
  • pakuj śniadanie do pojemników, a nie jednorazowych reklamówek, 
  • wybierz torby z materiału zamiast jednorazówek, 
  • wybierz filtr do wody, zamiast wody butelkowanej, 
  • wybieraj naczynia jednorazowe z naturalnych materiałów (otrąb lub trzciny cukrowej).

Wszyscy wiedzą, że plastik jest szkodliwy nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale dla całego środowiska, którego stan z dnia na dzień pogarsza się w zastraszającym tempie. Im dłużej nikt nic z tym nie robi, tym gorsze są tego skutki. Jeśli zmiany nie zostaną wprowadzone jak najszybciej, natura jest skazana na zniszczenie i nieodwracalne szkody. Naukowcy mówią, że jeśli nic nie ulegnie zmianie, w 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku, niż ryb – co nie jest raczej pozytywną wizją.

Jak zastąpić plastik? Jednorazowe naczynia z otrąb


Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw, które w przyszłości mogą skutecznie zastąpić plastik (przynajmniej w jakimś stopniu). Oczywiste jest to, że nie da się pozbyć go całkowicie, w końcu zbyt mocno wszczepił się w codzienne życie każdego człowieka i stał się nieodłączną częścią masowej produkcji. Jednak samo ograniczenie jego zużycia może mieć ogromny wpływ na środowisko, dlatego warto się o to postarać. Jedną z najpopularniejszych propozycji rozwiązania tego problemu są jednorazowe naczynia z otrąb, które wcale nie zostały wymyślone przez amerykańskich naukowców, a przez zwyczajnego mieszkańca Polski! Proces wytwarzania tego typu naczyń jest nieuciążliwy dla środowiska i jest związany z produkcją mąki (otręby są materiałem ubocznym przebiegu tego działania).

Naczynia z otrąb zostały już sprawdzone – jego rozkład zajmuje jedynie 30 dni, gdy ich plastikowy odpowiednik może pozostać nieuszkodzony nawet przez 500 lat. To doskonała alternatywa dla plastikowych przedmiotów jednorazowych, która skutecznie może zastąpić je na stałe. Czy to się opłaca? Mimo że naczynia z otrąb obecnie nie są najtańsze, z czasem, gdy zupełnie zastąpią swoje plastikowe odpowiedniki, ich cena na pewno spadnie, sprawiając, że produkt będzie wart jeszcze większej uwagi.

Skąd moja refleksja na temat szkodliwości plastiku? Niedawno wybieraliśmy się na grilla i szukałam ekologicznych naczyń, bo na działce nie mamy ciepłej wody. Można je znaleźć w większości supermarketów. Szczerze mówiąc na początku byłam sceptycznie nastawiona do tych naczyń, a raczej ich trwałości. Obawiałam się, że nie przetrwają nawet jednego posiłku. Stało się zgoła inaczej, a goście byli zachwyceni taką odmianą i wypytywali gdzie znalazłam takie naczynia :) 

Od dawna staram się wdrażać zero warte do mojego życia i przyznam, że idzie mi coraz lepiej. Zauważyłam, że trudno odzwyczaić się od złych nawyków i na początku z przyzwyczajenia sięgałam po reklamówki foliowe. Teraz na każde zakupy zabieram ze sobą torby z materiału. 

A Wy nadal sięgacie po jednorazówki czy przywiązujecie większą wagę do ochrony środowiska? Koniecznie podzielcie się Waszymi sposobami na życie zero waste!
Czekam na Wasze komentarze! 

Komentarze

Popularne posty